انتقاد آيت‌الله مكارم شيرازي از عملكرد سازمان نظام مهندسي ساختمان

14 04 2010

لینک خبر

به گزارش خبرگزاري فارس از قم به نقل از دفتر آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي، اين مرجع تقليد در ديدار اعضاي سازمان نظام مهندسي استان قم گفت: در اصل لزوم وجود نظام مهندسي در كشور ترديدي نيست و بايد اين سازمان به خوبي در كشور فعاليت كند.
وي تصريح كرد: اگر سازمان نظام مهندسي در كشور وجود نداشته باشد، ساخت و سازها برحسب سليقه‌هاي فردي بدون استاندارد صورت خواهد گرفت، در حالي كه ايمن بودن ساختمان در برابر زلزله، سيل، كنترل انرژي، زيبايي و دوام در آن بسيار مهم است و اين مهم به وسيله نظارت مهندسان انجام مي‌گيرد.
اين مرجع تقليد اضافه كرد: متاسفانه مردم از گذشته سازمان نظام مهندسي خاطره خوشي ندارند، زيرا عدم نظارت دقيق بر مراحل ساخت و ساز، طولاني شدن زمان تاييد نقشه‌ها، تعيين هزينه‌هاي سنگين براي مهندسان ناظر و تحميل هر مهندسي بر كارفرما باعث شده كه مردم از سازمان نظام مهندسي خاطره خوبي در اذهانشان نداشته باشند.
وي ادامه داد: با وجود اين كه مهندس ناظر در زمان ساخت و ساز بايد حضور فيزيكي داشته باشد، اما گاه اين حضور به حداقل زمان مي‌رسد و كارفرما مهندس را به سختي مي‌تواند بيابد تا وي بر روند كار ساختمان نظارت كند.
آيت‌الله مكارم شيرازي ادامه داد: از سوي ديگر مهندس ناظر بر ساختمان به صورت سهميه براي مهندسان تبديل شده و گاه بدون اين كه خدماتي ارائه دهند، هزينه‌هاي سنگيني را از مردم دريافت مي‌كنند و در پايان كار، كارفرما متوجه مي‌شود كه برخي ساخت و سازها استاندارد نبوده است.
وي ادامه داد: همه اين مشكلات موجود سبب شده تا مردم ساخت و سازهاي خود را خارج از قانون انجام دهند و اگر قانون خوب اجرا نشود خودش باعث بي‌قانوني است و مردم به بي‌قانوني پناه مي‌برند.
اين مرجع تقليد افزود: گاهي برخي مهندسان براي نظارت بر ساخت و ساز ساختمان‌ها تحميل مي‌شود، در حالي كه كارفرما مهندس بهتري را براي نظارت سراغ دارد؛ ولي مراكز نظارتي اين روند را نمي‌پذيرند و كارفرما را مجبور به پذيرش مهندس مورد نظر خود مي‌كنند و اين همچون اجبار مراجعه بيمار به پزشك خاصي است در حالي كه پزشك بهتر و متخصص‌تر در اين خصوص وجود دارد.
وي ياد آور شد: براي اين كه اين خاطره بد از ذهن مردم برچيده شود بايد اين خاطرات نامطلوب از طريق صحيح درست شود و گرنه هيچ كس شك ندارد كه ساختمان‌ها بايد زير نظر مهندسان ساخته شود.
وي اظهار اميدواري كرد: در آينده خوش‌بيني جاي آن خاطره‌هاي نامناسب را خواهد گرفت.
آيت‌الله مكارم شيرازي در پايان تصريح كرد: نبايد نظامي كه در غرب حاكم است ما آن را تقليد كنيم و براساس همان ديدگاه در مسائل خود اقدام كنيم بلكه بايد مستقل بود و آنچه كه به نفع مردم است را انتخاب كنيم.

=========================================

دوستان لطفا نظرات خود را در مورد نظرات آیت ا… مکارم شیرازی با رعایت انصاف و اخلاق در زیر نوشته ارائه نمایند

===================

اما نظر من :

1-بایستی ساخت و ساز تنها توسط شرکت های مهندسی انجام شود و این شرکت ها در برابر کارشان متعهد باشند و آنرا گارانتی نمایند . هر کسی مستقیما کار ساخت و ساز انجام ندهد و مالک با یک شرکت قرارداد بسته و آن شرکت ساختمان او را بسازد . حال اگر شرکت می تواند تعداد زیادی ساخت و ساز کند و ارزانتر بسازد نفعش برای همه است . این باعث سری سازی شده و هزینه های ساخت و ساز را خیلی کاهش می دهد

2- مسئولیت سازنده کاملا تعیین می شود

3- رقابت باعث بالارفتن کیفیت ساخت و ساز می شود

4- درآمد دولت با اخذ مالیات وعوارض بیشتر می شود

5- شرکت های ساختمانی بزرگ شکل می گیرد

6- ساخت و ساز تخصصی می شود

اما در وضعیت حال:

1- هزینه ای که در تهران یک مهندس ناظر می گیرد به اندازه مسئولیت و وقتی که می گذارد نیست.

2- مهندس ناظر مهندس مجری نیست که همیشه سرکار حاظر باشد

3- هر سازنده ای هر طوری دلش خواست درحال ساخت است

4- مالک در انتخاب ناظر آزاد است و طبیعتا ناظرین سخت گیر بیکارند

5- هیچ چک لیستی برای آیتم های نظارتی وجود ندارد.

6- بالاخره ناظر مجبور می شود پایان کار را امضا کند


کارها

اطلاعات

2 responses

14 04 2010
احمد

ضمن تشکر از شما آقای مهندس اصغری
جملات ایشون به نظر من کاملا نظرات یک فرد …. فاقد صلاحیت اظهار نظر در این زمینه هست و تصور می کنم حتما در ارتباط با ساخت و ساز شخصی که ایشون داشتند مشکلاتی داشتند و حتما خودشون برای ناظر ایجاد کردند که منجر به چنین اظهار نظری شده.
متاسفانه در ارتباط با هر مساله ای در جامعه ما هر فرد فاقد صلاحیتی به خودش اجازه می ده که اظهار نظر بکنه،ولی دیدگاه جنابعالی مناسب هست و میشه با یک دستورالعمل مناسب،اجراییش کرد ولی متاسفانه این کار یک اراده قاطع می خواد که متاسفانه با توجه به مافیایی بودن دست اندکاران امر(شهرداریها و سازمانهای نظام مهندسی) و وجود افراد فاقد صلاحیت تصمیم گیر و تاثیرگذار در این ارتباط،بعید میدونم مثل تمام مشکلات جاری مملکت به این زودی قابل حل باشه،وگرنه ساماندهی این قضیه،در صورت حضور افراد صلاحیتدار چندان پیچیده نیست.
….

5 10 2010
maziar

متشکرم از توجهی که به مساله حرفه دارید:

در اندیشه من گفته آقای مکارم تا حد بالایی درسته (مگر آنجایی که گفته اند سازمان از کشورهای غربی کپی شده است چون نشده و نظام مهندسی ما چیزی من درآوری است و مال غربیها به صورت موسسات غیردولتی مردم نهاد اداره میشود). در هر صورت من خودم به عنوان یک معمار پایه دو یکی از منتقدان سازمان هستم و به خاطر همین مشکلات با 10 سال سابقه کار هیچ نقشه ای را امضا نکرده و نمیکنم و هیچگاه پروانه ام را در اختیار هیچ دفتر فنی یا شرکت حقوقی نگذاشته ام.

قضیه اینه که بیشتر اعضای سازمان از اندک بودن دستمزدشان دلگیرند جز مهندسان مجری و بنابراین به همان نسبت به پروژه خدمات می دهند در حالی که این اشتباه است و اگر اعتراضی دارند باید حقشان را بگیرند و خدمات واقعی هم انجام دهند، این یک مساله فرهنگی است و چیزی نیست که با دستورالعمل و بخشنامه درست شود. به نظرم این راهها را باید رفت:

1. همه نظامات مهندسی کشور باید یکی شوند و همانند همه کشورهای پیشرفته نظام معماری باید از نظام مهندسی ساختمان جدا شود.
2. سهمیه باید به کلی حذف شود. حتمن میدانید که سهمیه قانونی نیست بلکه داخلی است.
3. مهندسان باید بتوانند در همه جای ایران به هر پروژه ای گیر بدهند.
4. دادگاه باید گزارش فنی مرتبط با تخصص (نه مالی، قضایی، حقوقی) هر مهندس دارای پروانه اشتغال را به عنوان یک سند بپذیرد.
4. مهندسان باید تخلفات کارفرمایان بدساز را گزارش بدهند حتا به قیمت از دست دادن پروژه و به طور کلی اخلاق مهندسی باید ترویج شود.
5. قانون سازمان نظام مهندسی باید عوض شود و همه تصمیمات باید توسط خود مهندسان گرفته شود و به طور کلی افراد مداخله گر در وزارتخانه ه باید محاکمه شوند.
6. کسانی که در سازمانها و شرکتهای دولتی کار میکنند باید بتوانند عضو سازمان شوند ولی حق داشتن پروانه اشتغال نداشته باشند.

در این شرایط است که شاید بتوان امیدوار بود به اینکه مهندسان حرفه خود را دوست داشته و از آن دفاع خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: